kino dzieci, 7 festiwal filmowy

Kina ruszają z programem festiwalowym dla najmłodszych

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 17 września, 2020

Już po raz siódmy dzieci z całej Polski mogą wziąć udział w festiwalu filmowym organizowanym specjalnie dla nich. Od 26 września do 4 października w ponad 20. miastach Polski oraz online pokazanych będzie aż 150 wyjątkowych historii z całego świata.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci organizuje Kino Muranów. W tym roku po raz pierwszy realizowany jest w formule hybrydowej – równolegle w kinach i w Internecie. Filmy wyświetlane są w kinach Warszawy, Gdańska, Łodzi, Poznania, Białegostoku, Szczecina i innych.

Obrazy filmowe prezentowane są w tematycznych sekcjach. W Konkursie głównym wezmą udział pełne przygód i zabawy filmy pełnometrażowe, oceniane zarówno przez jurorów, jak i publiczność. Pokazom tym towarzyszyć będą internetowe spotkania z twórcami i propozycje zabaw plastycznych. Konkurs filmowych odkryć zaprezentuje dzieła wyjątkowe pod względem artystycznym. Mali widzowie będą mogli zabawić się w krytyków i przy użyciu kart edukacyjnych dokonać swoich własnych analiz filmowych. Kino dzieci z nosem w książkach będzie okazją do spotkania bohaterów znanych z epickiej klasyki i współczesnej literatury dziecięcej. W sekcji Europejskie kino dokumentalne zobaczyć będzie można wyjątkowe historie dzieci, opowieści o ich marzeniach i pasjach. Festiwal przybliży także kinematografię wybranych krajów europejskich, zabierając małych widzów w podroż do Litwy, Łotwy i Estonii w sekcji Nad Bałtykiem, oraz do Norwegii w sekcji Między fiordami. Animacje i filmy aktorskie z sekcji Krótkie historie to z kolei małe dzieła sztuki, wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, które mają za cel rozbawić i dostarczyć wzruszeń. W Panoramie i Klasyce Kina Dzieci będzie można obejrzeć najlepsze filmy z poprzednich edycji festiwali. Ciekawie zapowiada się nowa sekcja – Kino Dzieci o wychowaniu, która powstała z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Pełnometrażowe dokumenty połączone w niej są z wykładami poświęconymi relacji dziecko-dorosły.

Szczególnie polecamy tytuły:

„Halvdan – prawie wiking”
„Halvdan – prawie wiking”, 7. Kino Dzieci

„Halvdan – prawie wiking”

Dwa zwaśnione rody walczą o władzę. Pomimo konfliktu Halvdan i Meia próbują się zaprzyjaźnić i rozwiązać zagadkę zaginionego topora – symbolu siły wikingów.Kiedy umiera wielki przywódca wioski wikingów, znika jego magiczny topór – symbol władzy. Synowie zmarłego, oskarżając się o kradzież, dzielą osadę na dwa nienawidzące się nawzajem obozy. W takich okolicznościach zaczyna się historia Halvdana – młodego kowala, mieszkańca wioski wschodniej, którego złośliwi nie traktują jak prawdziwego wikinga, ponieważ kuleje. Pewnego dnia chłopiec poznaje nad rzeką księżniczkę z zachodu – Meię. Wbrew zasadom dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą. Czy ich zakazana przyjaźń przetrwa, a wieloletni konflikt zostanie zażegnany? Zadania nie ułatwia ani twardy upór wschodniego i zachodniego przywódcy, ani wciąż nieodnaleziony topór – symbol władzy. Ciepła i zabawna opowieść o przyjaźni mimo różnic i o zwalczaniu uprzedzeń, zrealizowana na podstawie książki Martina Widmarka.

PROJEKCJE:

30.09, godz. 17:00
03.10, godz. 14:30

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”
„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”, 7. Kino Dzieci

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”

Nieustraszeni detektywi znów na tropie. Tym razem poszukują rabusia, który okradł pociąg. Niespodziewanie podejrzanych robi się więcej. Kto i jak zatem ukradł fortunę z pędzącego ekspresu?Przed Lassem i Mają trudna, kryminalna zagadka. Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący! Najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka.

PROJEKCJE:

27.09, godz. 11:00
30.09, godz. 10:00
03.10, godz. 10:00

 „Filonek Bezogonek”
„Filonek Bezogonek”, 7. Kino Dzieci

„Filonek Bezogonek”

Sympatyczny kociak niespodziewanie znajduje się wśród nieznajomych w wielkim mieście. Czy uda mu się z nimi zaprzyjaźnić i bezpiecznie wrócić do ukochanej właścicielki?Kiedy w domu Birgitty pojawia się Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości! Niestety wspólne szczęście trwa krótko… Kot zawsze chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. W końcu dociera do Uppsali – wielkiego miasta, w którym poznaje mnóstwo innych zwierząt: koci gang kierowany przez pewnego siebie Mike’a, wrażliwą Mayę, z którą od razu znajduje wspólny język i grupę groźnych psów. „Filonek Bezogonek” to klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy.

PROJEKCJE:

29.09, godz. 17:00
02.10, godz. 10:00
03.10, godz. 12:45

Pełen program festiwalowy oraz bilety dostępne tutaj.

Opublikowano: 17.09.2020
(kw)

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *