Burza, TR Warszawa

7 listopada o godz. 19.00 “Burza” zagrzmi w całej Polsce

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 4 listopada, 2020

Burza, TR Warszawa
Burza, TR Warszawa

W najbliższą sobotę, 7 listopada 2020 roku, odbędzie się najnowsza premiera TR Warszawa – “2020: Burza”, opracowana przy współudziale sztucznej inteligencji. Wyreżyserowaną przez Grzegorza Jarzynę na podstawie dramatu Szekspira sztukę można będzie współtworzyć oraz oglądać na żywo, wprost ze sceny ATM Studio, w kinach oraz w internecie.

Premiera spektaklu w teatrze odbędzie się 6 listopada, a przedpremierowy pokaz 5 listopada. Podczas pokazu w sobotę, 7 listopada sztuka będzie dodatkowo transmitowana w ośmiu kinach studyjnych w Polsce: Gdańsku (Kino Kameralne Cafe), Łodzi (Kino Bodo), Krakowie (Kino Pod Baranami), Warszawie (Kino Luna), Opolu (Kino Meduza), Falenicy (Kinokawiarnia Stacja), Chorzowie (Kino za Rogiem Grajfka) oraz Wrocławiu  (OH KINO) oraz w internecie od godz. 18.45.

Dzięki nowo powstałej platformie streamingowej online.trwarszawa.pl TR Warszawa staje się teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka związanego z wirusem COVID-19. Przed i podczas transmisji, dzięki programowi ze sztuczną inteligencją AI (Artificial Intelligence), widzowie zgromadzeni w ATM Studio oraz oglądający streaming będą podejmować decyzje o układzie wariantów scen, charakterze muzyki i oświetlenia. Na sceniczną historię nakładane będą różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło – w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci. Tym samym to publiczność będzie kreować finalną rzeczywistość spektaklu.

“2020: Burza” opowiada o wysoko postawionej parze, która nagle zostaje zmuszona do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszka i ucieczki wraz z dzieckiem na wyspę. Ludzie spędzą tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafią (lub nie) osoby z ich dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięczają (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do ich upadku. Opracowany przy udziale sztucznej inteligencji spektakl skłania do refleksji nad pytaniami: Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą? W jaki sposób można “na nowo pomyśleć człowieka”, skoro jedynymi dostępnymi do tego instrumentami są narzędzia, które człowiek w swojej niedoskonałości sam stworzył, polegając na wiedzy i wyobraźni – obydwu czerpiących swoje źródło w najbardziej niedoskonałym z narzędzi: pamięci ludzkiej? Wiele dramatów Szekspira ponawia akt wygnania: wygnanie z raju, wygnanie z miasta (Burza), wygnanie z życia, wygnanie z rodziny (Król Lear), wygnanie z państwa (Koriolan). Bowiem, bez sytuacji “bycia wygnanym” nie można już myśleć człowieka.

Bilety na spektakl w cenie 29,99 PLN dostępne są online.
Kolejne odsłony sztuki odbędą się 8 listopada 2020 oraz 16, 17 i 19 stycznia 2021 roku.

Streaming LIVE z napisami angielskimi / LIVE streaming with English subtitles

HARMONOGRAM STREAMINGU:

18:45 – rozpoczęcie streamingu, wprowadzenie do spektaklu, wejście za kulisy
19:00 – rozpoczęcie spektaklu “2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny
22:30 – spotkanie z obsadą i twórcami spektaklu

Opublikowano: 4.11.2020
(mat.pras./Katarzyna Wakuła)

Data: 07.11.2020 - 07.11.2020
Godzina: 19:00 - 23:00
Lokalizacja:TR Warszawa, Wał Miedzeszyński 384, Warszawa


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *