Ze względu na wysoką frekwencję zwiedzających wystawę „Wyspiański”, zdecydowano się utworzyć nowy kompleks muzealny. Projekt bierze udział w konkursie architektonicznym, w którym pierwsza nagroda wynosi 90 tys. złotych.

Projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zostanie wyłoniony spośród 134 zgłoszeń

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 16 czerwca, 2019

Muzeum Wyspiańskiego ma być częścią większej całości, nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie. Ma stanowić nowoczesną, narracyjną placówkę, która zaprezentuje sylwetkę, dorobek artystyczny i spuściznę Stanisława Wyspiańskiego w szerokim kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, decyzję o utworzeniu nowego muzeum tłumaczy sukcesem frekwencyjnym wystawy „Wyspiański”, którą zobaczyło ponad 268 tys. zwiedzających.

– Muzeum ma spełniać zadania o wiele szerzej zakrojone, niźli tylko galeria dzieł wybitnego twórcy. Ma być to instytucja w formule centrum nauki i wiedzy, pozwalająca korzystać z dorobku i dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Powinno pokazywać jak bardzo różnorodny i uniwersalny, nowoczesny i europejski charakter ma jego twórczość, w której przenikają się sztuki piękne, literatura, teatr, a nawet architektura oraz konserwacja zabytków – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków arch. Bohdan Lisowski.

Pula nagród w konkursie to 275 tysięcy złotych. Zwycięzca otrzyma 90 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej Muzeum Wyspiańskiego. Uczestnicy II etapu otrzymają nagrody w wysokości 30 tys. złotych. Termin składania gotowych opracowań studialnych dla pracowni architektonicznych, które zakwalifikują się do pierwszego etapu, to 26 lipca 2019. Pierwszy etap konkursu zostanie rozstrzygnięty do 12 sierpnia 2019 r., a prace konkursowe w drugim etapie można będzie składać do 4 października. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 11 października 2019 roku.

Więcej informacji na mnk.pl/artykul/konkurs-na-opracowanie-koncepcji

Autor: Redakcja

Data: 26.07.2019 - 11.10.2019
Lokalizacja:Aleja 3 Maja 1, 30-062 Kraków


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *